Dzieci z zaburzeniami spektrum autyzmu często nie potrafią nawiązać komunikacji ze społecznością, są bojaźliwe i niewierne. Boją się bliskości i dotyku innych. Ich zaburzenia objawiają się problemami w komunikacji interpersonalnej. Często powtarzają cały czas jedno słowo lub zdanie. Na zadane pytanie odpowiadają tym samym pytaniem. Ich wypowiedzi są nieskładne i niepoprawne gramatycznie. Przejawiają one duże zainteresowanie przedmiotami, które dla zdrowych dzieci nie będą ciekawe, ani atrakcyjne.
Dzieci autystyczne zazwyczaj przejawiają zachowania pedantyczne, układając, poprawiając, przemieniając różnego rodzaju przedmioty. Osoby ze spektrum autyzmu często także wykonują niezrozumiałe ruchy, a także interesują się tylko jedną dziedziną życia.
Objawy zaburzeń związanych z autyzmem można złagodzić stosując odpowiednie rodzaje terapii. Stosowane są różnego rodzaju techniki mające na celu przystosowanie dziecka do życia codziennego, naukę funkcjonowania w świecie i nawiązywania komunikacji. W terapii dzieci autystycznych wykorzystywane są zwierzęta takie tak psy czy konie, zabawki sensoryczne i edukacyjne oraz różnego rodzaju gry i zabawy stymulujące rozwój młodego człowieka.
Zabawy dla dziecka z autyzmem
Zabawy dla dziecka z autyzmem musza być dobierane indywidualnie. Każdy autystyk jest rozwinięty w różnym stopniu i różne funkcje należy u niego kształtować i pobudzać. Każda zabawa powinna być niedługa i zgodna z zainteresowaniami dziecka. Należy wykorzystywać do nich proste akcesoria, najczęściej dobierane przez samego podopiecznego. Zabawy te mają za zadanie rozładować napięcie mięśniowe, nauczyć postrzegania świata, wykształcić zmysły i percepcję, nauczyć komunikacji. Często są to zabawy w naśladowanie, odgrywanie scen i ról, dopasowywanie, malowanie, rysowanie, budowanie z klocków, itp.